نمونه طرح درس جغرافیا
به نام خدا
نام درس: جغرافی موضوع درس: کشورعراق پایه تدریس: پنجم ابتدایی
صفحه موردتدریس: 46تا 49 تعدادفراگیران: 29 نفر نام آموزگار.................
____________________________________________________________
اهداف کلی: فراگیران باموقعیت طبیعی ‘ انسانی واقتصادی کشورعراق آشناگردند.
اهداف اجرایی:
مخاطب:29نفرازدانش آموزان کلاس پنجم دبستان...............که 45 صفحه ازکتاب جغرافی
رافراگرفته اند.
رفتار: موقعیت کشورعراق راتوضیح دهند.
شرایط: کتاب درسی ‘ نقشه عراق ‘ نقشه جهان نما ‘ کره جغرافی ‘ ضبط صوت ‘ نوار
سوال های آماده شده ‘ تخته وگچ.
درجه: انتظارمی رود پس ازپایان درس %90 فراگیران به هدف های رفتاری درس پاسخ
مثبت دهند.
اهداف رفتاری |
حیطه یادگیری -سطح |
- کشورعراق راروی نقشه مشخص کنند. - شش کشورهمسایه عراق راباجهت جغرافی آن نام ببرند. - موقعیت طبیعی عراق راتوضیح دهند. - وضعیت انسانی عراق رادرسه سطرتوضیح دهند. - وضعیت اقتصادی عراق رادردوسطرتوضیح دهند. - موقعیت عراق راباکشورهای دیگرمقایسه کنند ودریک سطرتوضیح دهند. - نسبت به دانستن موقعیت عراق ازنظراجتماعی وسیاسی کنجکاوی نشان دهد.
|
شناختی –درک وفهم شناختی – دانش شناختی – درک وفهم شناختی – درک وفهم شناختی – درک وفهم شناختی – تجزیه وتحلیل عاطفی – ارزش گذاری
|
وسایل: ضبط صوت – تخته وگچ – کارت های سوال – نقشه جهان نما وکشورعراق
کره جغرافی
روش تدریس: پیش سازماندهنده – یاران دریادگیری (تفحص گروهی) – تفکر استقرایی
ارزشیابی تشخیصی: 5 دقیقه
گروه ها به صورت تصادفی سوالات رابرداشته وپس ازمشورت باگروه به سوال ها پاسخ
می دهند.
- موقعیت اقتصادی ترکیه رادریکسطرتوضیح دهید.
- موقعیت انسانی ترکیه رادردوسطرتوضیح دهید.
- موقعیت طبیعی ترکیه رادرسه سطرتوضیح دهید.
رفتارورودی (3دقیقه)
- سلام واحوال پرسی – حضوروغیاب – بررسی تکالیف سرگروه های جغرافی وسپس
سرگروه هاتکالیف اعضای گروه خودرابررسی کنند.
ایجادانگیزه (2دقیقه)
ضبط صوت راروشن کرده وباپخش نوار قرآن دانش آموزان رابه این مسئله هدایت کرده که
می خواهیم امروزبایکی ازکشورهای همسایه ایران که عرب زبان هستند آشناشویم.
ارائه درس (20 دقیقه)
فعالیت معلم |
فعالیت فراگیران |
- باتوجه مطالب گفته شده درایجادانگیزه ازآنان می خواهیم کشورهای عرب زبان رانام ببرند.
- باتوجه به نقشه کشورعراق رامشخص کنند و مطالب کتاب رابه گروه داده وپس ازمطالعه آن برای دیگر گروه ها توضیح دهند.
- تشویق گروه ها -فعالیت های کتاب راپس ازمشورت بادیگرگروه ها انجام دهند. |
- پس ازمشورت درگروه کشورهارانام برده وسپس هدایت می شوند به درس جدید.
هرقسمت ازکتاب توسط یکی ازگزوه ها مطالعه شده وبرای دیگرفراگیران توضیح می دهند.
بررسی گفته هاونوشته های دیگرفراگیران |
جمع بندی (5دقیقه)
- به فراگیران فرصت داده می شودکه پس ازمشورت مطالب خودرابه شرح ذیل دردفاترخود
بنویسند:
- مطالبی که دررابطه بااین درس می دانستم.
- مطالبی که دراین درس آموختم.
- چیزی که مایلم دررابطه بااین درس بیشتربدانم.
ارزشیابی تکمیلی (5دقیقه)
سوالات که ازقبل آماده شده است دراختیارفراگیران قرارداده می شود.
تعیین تکلیف (3دقیقه)
یکی ازتکالیف زیررابنابرعلاقه خود انجام دهند.نقشه برجسته عراق – تحقیق دررابطه با اماکن
مذهبی عراق – تحقیق دررابطه بامسائل سیاسی عراق.
اختتام (2 دقیقه)
تصاویری ازاماکن مذهبی عراق نشان داده شود.
- لینک منبع
تاریخ: دوشنبه , 02 مرداد 1402 (06:14)
- گزارش تخلف مطلب